EGEKENT-1 / ÇİĞLİ (1985-1989)

EGE KOOP; kurulduğu 1984 yılından bu güne 200 ayrı meslek grubunu örgütleyerek kooperatifleştirip EGE KOOP çatısı altında toplamıştır.

İzmir’in 12 ayrı ilçesinde 13 özgün projeyi tamamlayarak 5 milyon m2 büyüklüğünde bir alanda 150 bin kişinin sağlıklı ve uygar koşullarda yaşam sürdürdüğü 13 modern kent parçasını hayata geçirmiştir. Bunu yaparken de 150 bin kişinin ihtiyaç duyduğu her türlü fiziki, sosyal ve kültürel alt yapıyı, yeşil çevre dokusuyla İzmir’e kazandırmıştır.

EGE KOOP’un imzasını taşıyan projelerin her biri; günümüzde İzmir’in en seçkin ve prestijli yaşam alanlarıdır.

EGE KOOP’un projeleri oluşturduğu kentler; bir yandan planlı ve sağlıklı kentleşmeye katkı sağlarken diğer yandan da; İzmir’e estetik bir görünüm kazandırmıştır.

Bu arada; EGE KOOP, Türkiye’de ilk defa, 3 kez arka arkaya Türkiye Cumhuriyeti’nin hazinesi garantörlüğünde, Avrupa Konseyi Sosyal Kalkınma Fonu’ndan dış kaynaklı kredi kullanan tek kooperatifler üst birliğidir.

EGE KOOP; Milli bankalarımızdan EGE KOOP garantörlüğünde kullanılan kredilerle birlikte toplam 2 milyar 215 milyon dolar kredi kullanmıştır.
EGE KOOP; bugüne kadar projelerinde sadece konut yapmamış, kent üretmemiş, inşaat şirketlerinin yapamayacağı, ancak belediye ve devlet bütçesiyle yapılabilecek alt yapı yatırımlarını da hiçbir katkı almadan kendi olanaklarıyla gerçekleştirmiştir.

5 milyon m2’lik alanda

• 150 km yol,
• 150 km kanalizasyon,
• 160 km içme suyu hattı,
• 500 bin m2 park, meyve bahçeleri ve seralar,
altyapı yatırımı olarak EGE KOOP tarafından yapılmıştır.

EGE KOOP tüm bu alt yapı ve üst yapı yatırımlarını ülkemizin zor koşullar içinde bulunduğu, ekonominin daraldığı, yatırımların durma noktasında olduğu, kredilerin kısıldığı, bankaların, holdinglerin kapısına kilit vurduğu “kriz” dönemlerinde gerçekleştirmiştir. Ekonomi küçülürken EGE KOOP büyümüştür.