Genel Başkanın Özgeçmişi

HÜSEYİN ASLAN

Ege-Koop Genel Başkanı, Gazeteci-Yazar

Uşak ve Denizli’de yerel gazeteler ile İzmir’de Demokrat İzmir, Yeni Asır ve Tercüman gazetelerinde 30 yıla yakın teknik serviste önemli görevlerde bulunan ve gazetecilik deneyimine sahip olan, Ege-Koop Genel Başkanlığı görevinin yanı sıra aralıksız olarak 23 yıl Türkiye Gazeteciler Sendikası Yönetim Kurulu üyeliği ve  İzmir şube Başkanlığı görevini de yürüten Hüseyin ASLAN, 1951 Uşak doğumlu olup, Evli ve 2 çocuk sahibidir.

Türk Kooperatifçiliğinde ve toplu konut sektöründe, Cumhuriyet’imizin kurucusu Atatürk’ün İzmir İktisat Kongre’sinde gösterdiği hedef doğrultusunda “Kanaatim odur ki, muhakkak surette birleşmede kuvvet vardır. Kooperatif yapmak, maddi ve manevi kuvvetleri birleştirmektir” sözünden hareketle, 200 ayrı meslek gurubundan oluşan kooperatif örgütlenmesinin üst birliği EGE-KOOP; 1991 yılından bu yana Genel Başkan Hüseyin Aslan’ın yönetiminde sayısız başarıya imza atmıştır.

Türkiye’nin en büyük ve saygın sivil toplum örgütlenmesi olarak  30 bine yakın ailenin konut edinmesini sağlayan, özel anaokulunu hizmete açan ve tamamladığı projelerde anasınıfları dahil ilk, orta ve liselerin yapılmasına ve Türk Milli Eğitimi’ne katkıları nedeniyle 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından ödüllendirilen Hüseyin Aslan; 113 ülkeden 15 bin üyesi bulunan Ticaret Liderleri Kulübü’nce “33. İş Liderliği ve Prestij Yeni Bin Yıl Ödülü”, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin “Yılın Atatürkçüsü”, 2004 TSE Basın Ödülü ve Türk Dil Kurumu’nun 44. Dil Bayramı “Türk Dili Ödülü”ne layık görüldü.

Aslan’ın; Basın mesleğine 25 yıl hizmetinden dolayı İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nden ve çeşitli kuruluşlar tarafından verilen çok sayıda ödülü de var.

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konsey Sivil Toplum Danışma Kurulu üyeliğini de yaptı.

Bugüne kadar çeşitli ulusal ve bölgesel gazetelerde Yeniasır Gazetesi, Sabah Egeli, Milliyet Egeli ve Haber Türk Egeli, Yenigün Gazetesi, Ege Postası‘nda yazdığı köşe yazılarında Aslan; ekonomi ve siyaset ağırlıklı olmak üzere insana ve hayata dair yazıları kaleme alan, halen İZ Gazetesi’ndeki köşesinde okurlarıyla buluşmaya devam ediyor. Aslan, 30 yıldır hazırlayıp sunduğu ve İzmir TV, Ege TV, TR 35 ve Kanal Ege’de haftada bir canlı yayınlanan  “Mercek” programında konuklarıyla çeşitli konuları tartışarak toplumun doğru ve sağlıklı bilgilenmesine ortam hazırlamıştır.

Ege-Koop Genel Başkanı Gazeteci-Yazar Hüseyin ASLAN, Basın şeref Kartı sahibidir.

Diğer Görevleri ve Üyelikleri:

  • İZSİAD (İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği) Üyeliği
  • İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu Üyeliği
  • İzmir Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Üyeliği

Kitapları:

Ege-Koop Genel Başkanı, Gazeteci Yazar Hüseyin ASLAN’ın bugüne kadar kaleme aldığı yazılarını derlediği ve halen yazıldığı günkü tazeliğini korumaya devam eden “TÜRKİYE GERÇEĞİ ” adlı 5 ciltten oluşan kitabı bulunmaktadır.

ASLAN, profesyonellik ve uzmanlık alanları olan;

–      Kentleşme,

–      Kentsel Dönüşüm,

–      Gazetecilik ve yazarlık (basın) dışında birçok konferans, panel ve eğitim seminerleri kapsamında;

–      Atatürk İlke ve Devrimleri,

–      Anayasal Haklarımız, Kurumlarımız,

–      Laiklik, Demokrasi,

–      Belediyecilik,

–      İzmir ve Ortak Akıl,

–      Kent Kültürü,

–      Çevre, Trafik,

–      Siyaset,

–      Turizm,

–      İzmir’in Varları ve Yokları,

–      Kültür-Sanat,

–       GDO’lu ürünler ve gıda güvenliği,

–      Göç ve İzmir,

–      Güvenlik,

Konuları ile çeşitli toplumsal ve kentsel konularda sunumlar gerçekleştirmiştir.

“Eğitim Gönüllüsü” Hüseyin ASLAN

ASLAN, İzmir Bayraklı’da hizmete açtığı “Özel Hüseyin Aslan Anaokulu” ile eğitimin çok küçük yaşlarda başlaması gereken önemli bir gerçek olduğuna vurgu yapmaktadır. Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin ASLAN, kurumsal yaklaşımın ötesine geçerek kişisel olarak da bugüne kadar gerçekleştirdiği tüm projelerde anasınıfları dahil ilk, orta ve liselerin yapılmasını sağlarken; eğitim kurumlarına bir “eğitim gönüllüsü” gibi katkı koymaya devam etmektedir.

Aslan’dan “Dost Kapısı Belediye” kitabı;

Kitapta özet olarak;

  • Temel Kavramlar (Değerler)
  • Temel İlkeler
  • Kurumlar ( Hizmet Birimleri)
  • Belediye Yönetimi
  • Hizmetler (Projeler ve her türlü uygulamalar) yer almaktadır.

Aslan; Dost Kapısı Belediye Kitabı’nda insana, topluma ve doğaya saygının yanında belediye hizmetlerinin odağına insanı yerleştirmektedir.

Dost Kapısı Belediye kitabı; belde halkına kucağını ve gönlünü açan toplumcu ve insancıl belediyecilik anlayışına da anlamlı tanım getirmektedir.

Aslan’ın İzmir için hazırladığı 5 ana proje;

Aslan’ın 2013 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Aday Adaylığı sırasında Ege-Koop Proje Merkezi ile birlikte hazırlayıp ve kamuoyuna sunduğu; İzmir’in Belediyecilik alanındaki alt yapı ve sosyal problemlerini çözecek tarımdan ulaşıma, çevreden kentleşmeye, eğitimden toplumsal belediyecilik uygulamalarına kadar çok sayıda projesi bugünde güncelliğini ve önemini korumaktadır.

1-İzmir Sağlık Serbest Bölgesi
2-Atayol
3-Egem 35
4-Geleceğin Ulaşımı
5-Tarımsal Dönüşüm