Genel Başkanlarımız

Ceyhan DEMİR
Ege-Koop Kurucu Genel Başkanı

1943 yılı Ada Ulukışla-Niğde’de doğdu. İlkokul ve ortaokulu Ulukışla’da, liseyi Niğde’de okudu. 1964 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Askerlik görevini yaptıktan sonra Ankara Valiliği kaymakam adaylığına atandı. Mucur (Kırşehir), Bozkurt (Kastamonu), Manyas (Balıkesir), ilçelerinde kaymakam vekili olarak çalıştı. Kurs sonu kaymakamlık sınavını kazandıktan sonra, 1969 – 1973 yılları arasında Bayat (Çorum), 1973 – 1976 yılları arasında Kiğı (Bingöl) ilçelerinde kaymakamlık yaptı.

1976 yılında İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü şube Müdürlüğü görevine atandı. İki yıl süreyle bu görevde çalıştı. 1978 yılında aynı Bakanlıkta Personel Genel Müdür Yardımcılığı görevine yükseltildi. Beş yıla yakın süre bu görevde çalıştıktan sonra, kendi isteği ile İzmir Vali Yardımcılığı’na atandı. Bu göreve 19 Kasım 1982 tarihinde başladı. Beş ay sonra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine getirildi.

11 ay 11 gün bu görevi sürdürdü. 29 Mart 1984 tarihinde bu görevi yeni seçilen belediye başkanına devrettikten sonra, İzmir Vali Yardımcılığı görevine döndü. Birlikte çalıştığı Vali Hüseyin Öğütçen başka göreve atanmıştı. İktidar partisi mensuplarının usulsüz isteklerini yerine getirmediğinden, haksız olarak başka göreve atanınca, kamu görevinden çekildi. Bir yıl süreyle avukatlık stajı yaparak yeni meslek edindi. 1 Ekim 1985 tarihinden bu yana serbest avukat olarak çalışmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevi sırasında ve çok kısa bir sürede 30.000 konut kapasiteli Egekent Projesi’ni hazırlattı. Bu projede yer alan 40 kooperatif ile bu kooperatiflerin oluşturduğu Ege-Koop Toplu Konut Kooperatifleri Birliği’ni örgütledi. Ege-Koop’un Kurucu Genel Başkanı seçildi. Projenin ilk aşaması olan 10.000 konutluk bölümünün fizibilite raporunu, imar planını, arsa tahsislerini, şantiye yolu ve binasını hazırlayarak; projenin yaşama geçmesini sağladı. Bu sırada, Belediye Başkanlığı görev süresi bittiğinden, Ege-Koop Genel Başkanlığı görevini de devretti.

İsviçre ve Federal Almanya’da yerel yönetimler üzerinde mesleki inceleme ve araştırmalar yaptı. Mesleki konularda yayımlanmış yazı ve araştırmaları bulunmaktadır. Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Dil Derneği, Türk İdareciler Derneği, İzmir Milli Kütüphane Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına destek vermektedir.

Yaşamdan en çok beklediği, Türkiye’nin Atatürk devrim ve ilkelerinden ayrılmadan; eğitim, kültür, hukuk ve ekonomi alanlarında çağın değerlerini yakalamış, tam bağımsız bir ülke olarak yoluna devam etmesidir.


Dr.Burhan ÖZFATURA
İkinci Genel Başkanımız

1943 yılında Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde doğdu.1964 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten sonra, hesap uzmanı oldu. Askerlik dönüşü İzmir Hesap Uzmanları Grup Başkanlığı görevine getirildi.1973-1974 yıllarında Belçika’da KDV konusunda ihtisas yaptı ve İzmir Defterdarlığı’na tayin edildi. 2 yıl bu görevde kaldı.

Özfatura, daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’ne geçti Ücret Sistemleri konusunda master, İşgücü Planlaması konusunda doktora yaptı. 9 yıl öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

ANAP’ın kuruluşundan sonra 1984’te yapılan ilk yerel seçimde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 1984-1989 yılları arasında Ege-Koop Genel Başkanlığı görevini üstlendi.

Ege-Koop’un kuruluşundan başlamak üzere Ege-Koop’un bugünlere gelmesinde çok büyük desteği ve hizmeti olan Sn. Burhan Özfatura, 1984 yılında 9448 konutluk Egekent 1 projemizin arsasının alınmasından, tüm alt yapı imalatlarının ( yol, bordür, su, kanal, ağaçlandırma, çevre düzenlemesi ve spor alanları) yapılmasına, kısa sürelerde konutların bitirilmesi için kredi akışının sağlanmasında rolü çok büyüktür. Kurduğumuz çağdaş kentlerde ortaklarımızın daha konforlu yaşamaları için gerekli olduğunu düşündüğümüz her konuda ve Ege-Koop’un bugünlere gelmesinde desteğini esirgemeyen onursal genel başkanımızdır.

1994 yılında yeniden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Bu görevini 1999 yılına kadar sürdürdü. Bu sırada 1417 konutluk Egekent 2 projesinde su sorununun çözümlenmesine yardımcı olmuştur.

Evli ve üç çocuk babası olan Burhan Özfatura, yeminli Mali Müşavir olarak danışmanlık yapıyor ve çeşitli gazetelerde de köşe yazarlığını sürdürüyor.

Dr.Burhan Özfatura ayrıca Ege-Koop’ta strateji ve mali danışmanlık görevine devam ediyor.


Av.Yüksel ÇAKMUR
Üçüncü Genel Başkanımız

1942 yılında İzmir’de doğdu. Yüksel Çakmur, 1969 yılında İzmir İktisadi Ticari Bilimler Yüksek Okulu’nu bitirdi. Askerlik hizmetini 1969-1970 yıllarında Ulaştırma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda yaptıktan sonra, İzmir İhracatçı Birlikleri’nde raportör olarak çalışmaya başladı.1971 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden, Buca Belediye Başkanlığı’na seçilen ve bu görevini 1973 yılına kadar sürdürdü.

1971 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden, Buca Belediye Başkanlığı’na seçilen Yüksel Çakmur, bu görevini 1973 yılına kadar sürdürdü. Yüksel Çakmur, 1973 genel seçimlerinde İzmir’den milletvekili seçildi. 1977 genel seçimlerinde bir kez daha milletvekili seçilen ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Yönetim Kurulu üyeliği yapan Çakmur, iki kez Gençlik ve Spor Bakanı olarak kabinede görev yaptı. Milletvekilliği görevi 12 Eylül 1980 darbesine kadar süren Çakmur, Buca Belediye Başkanlığı’ndan önce başladığı İzmir Hukuk Fakültesi’nden, 12 Eylül darbesinden sonra mezun oldu.

26 Mart 1989 yerel seçiminde de, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. 1989-1991 yılları arasında Ege-Koop Genel Başkanlığı görevini üstlendi. Egekent 1’in çevre düzenlemelerinin yanı sıra Egekent 2’nin örgütlenmesi çalışmaları sırasında Ege-Koop’tan desteklerini esirgemeyen Yüksel Çakmur, bulunduğu her platformda Ege-Koop dostu olarak anıldı. Çakmur, Belediye Başkanlığı görevini 1994 yılına kadar sürdürdü. Avukat olan Yüksel Çakmur, evli ve bir çocuk babasıdır.


Hüseyin ASLAN
Ege-Koop Genel Başkanı, Gazeteci-Yazar

Uşak ve Denizli’de yerel gazeteler ile İzmir’de Demokrat İzmir, Yeni Asır ve Tercüman gazetelerinde 30 yıla yakın gazetecilik deneyimine sahip olan, Ege-Koop Genel Başkanlığı görevinin yanı sıra aralıksız olarak 23 yıl Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir şube Başkanlığı görevini de yürüten Hüseyin ASLAN, 1951 Uşak doğumludur.

Türk Kooperatifçiliğinde ve toplu konut sektöründe, EGE-KOOP gibi Türkiye’nin en büyük ve saygın sivil toplum örgütünün Genel Başkanlığı görevinde 30 bine yakın ailenin konut edinmesini sağlayan, özel anaokulunu hizmete açan ve tamamladığı projelerde anasınıfları dahil ilk, orta ve liselerin yapılmasına ve Türk Milli Eğitimi’ne katkıları nedeniyle 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından ödüllendirilen; 113 ülkeden 15 bin üyesi bulunan Ticaret Liderleri Kulübü’nce “33. İş Liderliği ve Prestij Yeni Bin Yıl Ödülü”, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin “Yılın Atatürkçüsü”, 2004 TSE Basın Ödülü ve Türk Dil Kurumu’nun 44. Dil Bayramı “Türk Dili Ödülü”ne layık görülen ASLAN’ın; basın mesleğine 25 yıl hizmetinden dolayı İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nden ve çeşitli kuruluşlar tarafından verilen çok sayıda ödülü de bulunuyor.

Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı TÜLOV’un da Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren ASLAN; Türk Alman Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Mütevelli Heyeti Üyesi ve Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konsey Sivil Toplum Danışma Kurulu Üyesidir.

Bugüne kadar çeşitli ulusal gazetelerde köşesinden ekonomi ve siyaset ağırlıklı olmak üzere insana ve hayata dair yazılar kaleme alan ASLAN, halen Habertürk Gazetesi’ndeki köşesinde okurlarıyla buluşmaya devam ediyor. Kendi hazırlayıp sunduğu “Mercek” adlı program ise gündem yaratan farklı konu ve konuklarıyla,  15 günde bir olmak üzere, bölgenin en güçlü televizyon kanalı Ege Televizyonu’ndan canlı olarak yayınlanmaktadır. Ege-Koop Genel Başkanı Gazeteci-Yazar Hüseyin ASLAN, Basın şeref Kartı sahibidir.

Diğer Görevleri ve Üyelikleri:

·      TÜLOV (Türkiye Tanıtım, Araştırma, Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanlığı
·      İZSİAD (İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği) Üyeliği
·      İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu Üyeliği
·      İzmir Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Üyeliği
·      Konak Rotary Kulübü Üyeliği
·      TAVAK (Türk Alman Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı) Mütevelli Heyeti Üyeliği

Kitapları:

Ege-Koop Genel Başkanı, Gazeteci Yazar Hüseyin ASLAN’ın bugüne kadar kaleme aldığı yazılarını derlediği ve halen yazıldığı günkü tazeliğini korumaya devam eden “Yazdıklarım Söylediklerim” başlığı altında yayımlanmış 5 kitabı bulunuyor.

ASLAN, profesyonellik ve uzmanlık alanları olan;

·     Kentleşme
·     Kentsel Dönüşüm
·     Gazetecilik ve yazarlık (basın) dışında birçok konferans, panel ve eğitim seminerleri kapsamında;
·     Atatürk İlke ve Devrimleri
·     Anayasal Haklarımız, Kurumlarımız
·     Laiklik, Demokrasi
·     Belediyecilik
·     İzmir ve Ortak Akıl
·     Kent Kültürü
·     Çevre, Trafik
·     Siyaset
·     Turizm
·     İzmir’in Varları ve Yokları
·     Kültür-Sanat
·      GDO’lu ürünler ve gıda güvenliği
·     Göç ve İzmir
·     Güvenlik

Konuları ile çeşitli toplumsal ve kentsel konularda sunumlar gerçekleştirmiştir.

“Eğitim Gönüllüsü” Hüseyin ASLAN

ASLAN, İzmir Bayraklı’da hizmete açtığı “Özel Hüseyin Aslan Anaokulu” ile eğitimin çok küçük yaşlarda başlaması gereken önemli bir gerçek olduğuna vurgu yapmaktadır. Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin ASLAN, kurumsal yaklaşımın ötesine geçerek kişisel olarak da bugüne kadar gerçekleştirdiği tüm projelerde anasınıfları dahil ilk, orta ve liselerin yapılmasını sağlarken; eğitim kurumlarına bir “eğitim gönüllüsü” gibi katkı koymaya devam etmektedir.

Ödüllerinden Bazıları:

• 113 ülkeden 15 bin üyesi bulunan Ticaret Liderleri Kulübü’nce verilen “33. İş Liderliği ve Prestij Yeni Bin Yıl Ödülü”

• Birleşmiş Milletler başarı ödülü

• 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından verilen “Eğitime Katkı Ödülü”

• Atatürkçü Düşünce Derneği’nin “Yılın Atatürkçüsü” ödülü

• Türk Dil Kurumu’nun 44. Dil Bayramı “Türk Dili Ödülü”

• TSE Basın Ödülü

• T.C. Çevre ve şehircilik Bakanlığı “Kentsel Dönüşümde Sektörler Buluşuyor” organizasyonu katkı ödülü

• Karşıyaka Kalkınma Derneği, Zübeyde Ana Ödülü

• İzmir’i Sevenler Platformu “Dr.Behçet Uz Başarı ve Onur Ödülü”

• İzmir’i Sevenler Platformu “Erdinç Gönenç Tüketiciyi Koruma Onur ve Başarı Ödülü”

• İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu “En Başarılı Proje Üreten Başkan” Ödülü

• Dokuz Eylül Üniversitesi “Uluslar arası Kadın Konferansı” katkı plaketi

• KİTVAK Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı ilgi ve destek plaketi

• İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu’dan katkı plaketi

• İzmir Valisi Alaaddin Yüksel’den katkı plaketi

• İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’ndan plaket

• İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erol Akıncılar’dan onur plaketi

• İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura imzalı şükran plaketi

• Balçova Termal Tesislerinden teşekkür plaketi

• SSK Tepecik Eğitim Hastanesi’den katkı plaketi

• MMOB İnşaat Mühendisleri Odası İzmir şubesi’nden katkı plaketi

• şehit Temel Ersin Çevik İlköğretim Okulu’ndan katkı plaketi

• İzmir Spastik Felçliler Koruma ve Güçlendirme Vakfı’dan teşekkür plaketi

• şehit Üsteğmen Konualp Özcan İlköğretim Okulu Müdürlüğü’nden 2 adet teşekkür plaketi

• Tülov’dan katkı ve yardımlardan dolayı teşekkür plaketi

• İzmir Kan Merkezi Müdürlüğü’nden destek plaketi

• Ege Orman Vakfı’ndan katkı plaketi

• Türk Kooperatifçilik Kurumu’ndan şeref ödülü

• Atatürkçü Düşünce Derneği İzmir şubesi’nden katkı ödülü

• AOSB Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nden teşekkür plaketi

• Romanlar Kültür Sosyal Yardımlaşma Derneği’nden teşekkür plaketi

• Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan 1992 yılı teşekkür plaketi

• Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan 2008 yılı teşekkür plaketi-hizmet anısı

• Menemen Belediye Başkanlığı’ndan üç ayrı anı plaketi

• Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden katkılardan ötürü teşekkür plaketi

• Ege TV ve Radyo Ege’den üç adet teşekkür plaketi

• Karşıyaka Kent Meclisi’nden teşekkür plaketi

• Milliyet Gazetesi’nden katkı plaketi

• Çovak’tan katkı plaketi

• İzmir’i Sevenler Platformu’ndan başarılı hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketi

• Türk Kızılayı (Ege Bölgesel Kan Merkezi Müdürlüğü’nden) teşekkür plaketi

• şehir-Başkan Kent 2003 Jüri Özel Ödülü

• Ayrancılar Egekoop İlköğretim Okulu’ndan teşekkür plaketi

• Ayrıca EgeKoop Genel Başkanı Hüseyin ASLAN’ın, basın mesleğine 25 yıl hizmetinden dolayı İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nden ve çeşitli kuruluşlardan verilen çok sayıda ödülü de bulunmaktadır.

Hüseyin ASLAN’ın Ege-Koop Genel Başkanlığı sürecindeki kurumsal ilkler:

• Ege-Koop Avrupa Konseyi Sosyal Kalkınma Fonu’ndan Hazine garantörlüğünde 3 kez üst üste kredi alan tek kurumdur.

• Ege-Koop tarafından Menemen Seyrek’te inşa edilen 22 tip projenin uygulandığı 1000 bahçeli konuttan oluşan Villakent, Türkiye’nin en büyük kent projesidir.

• Ege-Koop tarafından Torbalı Ayrancılar’da yapılan Ege-Koop Alışveriş Merkezi, her iş kolundan sadece bir dükkanın yer almasıyla alışveriş sektöründe yine bir ilke imza atmıştır.

• Ege-Koop’un Karşıyaka Onur Mahallesi’nde inşa ettiği Karşıyaka Körfez Evleri projesi, “Kent yenileme projeleri”nin en önemli örneklerinden biridir.

• Ege-Koop ortaklarına öz kaynaklarından para iadesi yapan ilk ve tek kooperatifler birliğidir.

• Ege-Koop’un Güzelbahçe’de yaptırdığı 9 şiddetindeki depreme dayanıklı çelik evler projesi, Türkiye’nin ilk toplu konut çelik villa projesidir.

• Ege-Koop’un Güzelbahçe Evleri Projesi, kişi başına düşen 96,43 metrekarelik yeşil alanıyla da önemli bir rekora imzasını atmıştır.

• Ege-Koop inşa ettiği mülkleri zamanından önce ortaklarına teslim eden ve hiçbir ek ödeme talep etmeyen tek kooperatifler birliğidir.

• Ege-Koop sayesinde, ilk kez yüzde 10 seviyesindeki inşaatlara banka kredisi imkanı sağlanmış, Ege-Koop binlerce ortağına kefil olmuştur. Bu avantajla, Ayrancılar Egekent 4 blokları ve Karşıyaka Körfez Evleri projesi hedeflenen tarihten 5 yıl önce tamamlanmıştır.

• Ege-Koop kendi öz kaynaklarından kooperatif ortaklarına kredi kullandıran Türkiye’nin ilk ve tek kooperatifler birliğidir.

• Ege-Koop, Türkiye’de 200 birlik arasında sendikalı olan ve çalışanlarıyla toplu sözleşme imzalayan örnek birliktir.

• Ege-Koop, İzmir’de ekonomik, dış ticaret, politika, Avrupa Birliği, Atatürk ve Cumhuriyet konularında bugüne kadar toplam 67 panel ve eğitim semineri düzenlemiş; bunları kitaplaştırarak sosyal sorumluluk adına örnek bir duruş sergilemiştir.

• Ege-Koop, kadın haklarına öncelik veren ve bünyesindeki kooperatiflerde başkan ve yöneticileri ile çalışanlarının büyük bölümü kadın olan tek kooperatifler birliğidir.

• Ege-Koop, inşaatlarında kalite ve standart sorumluluğunu paylaşmak amacıyla İnşaat Mühendisleri Odasıyla protokol imzalayarak, kendi şantiyesinde laboratuvar kurduran ilk ve tek kooperatifler birliğidir.

• Ege-Koop, kendi kaynaklarıyla İzmir’de birçok okula katkı sağladığı için Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından özel ödüle layık görülmüştür.